Technika

Na co zwrócić uwagę przy zakupie dronu

Przeloty dronem to świetna zabawa, a także sposób na zrobienie niesamowitych i unikalnych materiałów video (a także zdjęć). Osoby prowadzące swoje konta w mediach społecznościowych, takich jak Instagram, Facebook, YouTube czy TikTok chętnie sięgają po możliwości, jakie daje nagrywanie materiału z lotu ptaka. Kadry typu „bird’s eye view” stają się coraz bardziej popularne i nie ma w tym niczego dziwnego, ponieważ świat z perspektywy lotu ptaka wygląda naprawdę niesamowicie i po prostu pięknie. Jednak aby móc wykonywać takie zdjęcia, należy przede wszystkim umieć pilotować dron, a także go tak naprawdę posiadać. Oczywiście takie urządzenie można wypożyczyć, jednak bez swojego stałego sprzętu tak naprawdę nie uda Ci się nauczyć wyłapywania dobrych kadrów oraz nagrywania unikalnych video. Aby to umieć musisz wykonać wiele przelotów dronem, a do tego najlepiej jest wyposażyć się we własne urządzenie, jakie będziesz mógł ze sobą zabrać w każdym momencie, kiedy tylko nadarzy się okazja. Na co zatem zwrócić uwagę przy zakupie dronu dla początkujących? Sprawdźmy to!

Najważniejsze elementy w dronie – sprawdź je nim zakupisz urządzenie

O tym jak daleko uda Ci się polecieć dronem decydują tak naprawdę śmigła do dronów. Jeśli śmigła nie są wytrzymałe, wówczas Twój dron może sobie nie dać rady z silniejszym wiatrem, który zdarza się na dużych wysokościach. Sprawność śmigieł decyduje także o tym jak szybko może się nasze urządzenie przemieszczać, a to jest kluczowe jeśli chodzi na przykład o powrót dronu w momencie wyczerpywania się baterii. Nie decyduj się zatem na kupno modelu, którego producent nie zadbał o jakość śmigieł. Skoro już wiesz, że śmigła do dronów są kluczowe w całym sprzęcie, wówczas możesz użyć właśnie tego kryterium do podjęcia decyzji zakupowej. Oczywiście zwróć uwagę także na cenę, jednak drony same w sobie są dość drogim sprzętem, dlatego oszczędzanie na nim nie ma większego sensu, ponieważ skoro już i tak wydajesz na coś kilka tysięcy złotych, to przecież chcesz aby to działało i było niezawodne. Nikt nie chce  wydać kilku (lub nawet kilkunastu) tysięcy złotych na sprzęt, który później okaże się wadliwy i szybko się zepsuje.

Zasady pilotowania dronu

Pamiętaj, aby wykonywać loty w terenach, które są do tego przeznaczone. Istnieją miejsca, gdzie loty dronem są prawnie zakazane, dlatego sprawdź dany teren nim uruchomisz urządzenie. Tym bardziej powinieneś to zrobić, jeśli jesteś poza granicami Polski, gdzie prawo i związane z jego łamaniem mandaty mogą być zupełnie inne niż w naszym kraju. Sprawdzaj lokalne przepisy za każdym razem, kiedy będziesz planował wykonać lot dronem. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie zarówno nerwów jak i pieniędzy, a jest to bez wątpienia istotne. Zwracaj także uwagę na warunki atmosferyczne, aby nie musieć ryzykować rozbicia urządzenia. Taka kraksa może bardzo wiele kosztować, dlatego również lepiej jest jej uniknąć po prostu sprawdzając pogodę.