płyty ognioodporne
Budownictwo

Materiały żaroodporne

Dobór odpowiednich materiałów budowlanych jest kluczowym elementem przed rozpoczęciem każdej budowy. Warto przeglądnąć rynek w poszukiwaniu nowoczesnych rozwiązań, materiałów o wysokiej jakości i atrakcyjnej cenie.

W Polsce coraz bardziej popularne są rozwiania wielofunkcyjne, zapewniające bezpieczeństwo oraz spokój przez wiele lat. W ostatnim czasie popularność na rynku zyskały płyty ognioodporne. Materiał ten stosowany jest do ochrony oraz izolacji przedmiotów przed działaniem ognia. Płyty wykonane mogą być z cementu, gipsu a nawet silikatu czy magnezu. Dobrany skład ma zapewnić jak najwyższy stopień izolacji w przypadku wystąpienia ognia.

Produkty te muszą się charakteryzować również znaczną wytrzymałością mechaniczną i wysoką gwarancją. Klienci zainteresowani szczególnie dobrą izolacją termiczną mogą również zakupić płyty wełniane. Profesjonalne wykorzystywane są w celu zabezpieczenia ścian oraz stropów przed działaniem ognia, kanałów wentylacyjnych i odymiających. Jest to rozwiązanie wyjątkowo preferowane w budynkach o podwyższonym ryzyku. Ich montaż jest niezwykle prosty i przebiega w szybkim tempie.

Innym wartym uwagi rozwiązaniem jest zaprawa ognioodporna. Jej zastosowanie jest szczególnie przydatne w budowie kominków, grilli oraz innych palenisk. Zaprawa ognioodporna zwana często betonem ognioodpornym wykorzystywana jest również do wylewek w piecach, cegieł służących izolacji drzwiczek od pieców, uszczelniania kominów oraz szybkich napraw w miejscach podatnych na działanie ognia.

Przeważnie jest to mieszanka składająca się z kruszywa o właściwościach ogniotrwałych i cementu wysokoglinkowego. Temperatura zastosowania betonu oraz skład może różnić się między poszczególnymi produktami dlatego warto poradzić się specjalisty zajmującego się materiałami żaroodpornymi.